2N İnovasyon, 20 saniyede şirketlerin röntgenini çekecek uygulama geliştirdi

ATAP ANADOLU TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA PARKI SAN. TİC. A.Ş.

Detay Bilgileri

  • Kategori : Haber ve Duyurular
  • Ekleyen :
  • Tarih : 19 Ağustos 2016
  • Özet Bilgi :

2N İnovasyon, 20 saniyede şirketlerin röntgenini çekecek uygulama geliştirdi

2N İnovasyon Araştırma Geliştirme Yazılım Tic. Limited Şirketi’nin geliştirdiği bilgisayar uygulaması Fin Man 20 saniyede gerçekleştirdiği analiz ile şirketlerin anlık durumuna ilişkin tüm bilgiyi verirken, geleceğe ilişkin öngörü yapılmasına olanak sağlıyor.

2N İnovasyon Firma Sahibi Prof. Dr. Necdet Sağlam, Finansal Yönetim Sistemi Fin-Man markasıyla Türkiye’de kurulu olan 1 milyona yakın şirketin faydalanabileceği bir analiz sistemi geliştirdiklerini söyledi. Kurumlar vergisi beyannamesinde bulunan verilerin kullanıldığı ve 40 gösterge içeren veriler üzerinden firmaları sektör karşılaştırmalı olarak değerlendirdiklerini ve onlara rating (derecelendirme) verdiklerini ifade eden Sağlam, “Bu sistem bir şirket doktorudur. Şirketinizin performansına ilişkin tüm bilgiyi anlık olarak görebilirsiniz. Uygulama 650 sektörün 10 yıl geriye dönük tüm verilerini barındırıyor ve şirketlere içinde bulundukları sektörle karşılaştırmalı rating verebiliyor. Programımız yüzlerce şirket üzerinde denendi ve tek olumsuz görüş alınmadı. Uygulamada ayrıca finansal matematiği hesaplamaları yapılırken; Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre faaliyet raporu da çıkarılabiliyor” diye konuştu.

Uygulama, karşılaştırmalı finans sonuçlarını da raporluyor Sağlam, Fin Man uygulaması ile ilgili şu bilgileri verdi: “Fin Man, web tabanlı çalışan, şirketlerin verilerini kurumlar vergisi beyanından veya excelden alarak finansal analizini ve derecelendirmesini yapan, sektör verileri ile karşılaştırmalı finansal sonuçları raporlayan bir uygulama.

Borca batıklığı da kar payını da hesaplıyor

Sağlam, Fin Man uygulamasının şirketlere geleceğe ait bir öngörü kabiliyeti kazandırdığını belirterek, sistemin getirdiği avantajları şöyle sıraladı: “Uygulama şirketin kendi sektöründeki yeriyle ilgili karşılaştırmalı bilgi alabilirsiniz. Analiz yorumlarını da grafik yöntemlerle görselleştirebilir, işletmenin risk analizini yapabilir, sürdürülebilirlik analizini Z-skor yöntemiyle de yapabilirsiniz. Verimlilik, karlılık gibi konularda bilgi alabilir, finans matematiği kapsamındaki basit faiz, bileşik faiz hesaplamaları, reeskont, anüitenin, bugünkü ve gelecek değeri, eşit olmayan ödemelerin bugünkü değeri ve gelecek değeri, efektif faiz, reel faiz hesaplamaları yapabilirsiniz. Kar payı avans dağıtımı, kıdem tazminatı, kredi faizleri kontrolü, borca batıklık hesaplaması gibi konuların tamamını da yapabiliyorsunuz.”

Kaynak: http://dunya.newspaperdirect.com/epaper/viewer.aspx?noredirect=trueİlgili Dokümanlar

Diğer Haber ve Duyurular

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Zirvesi
22 Kasım 2023 Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Zirvesi
9-15 Ocak 2023 Enerji Verimliliği Haftası
10 Ocak 2023 9-15 Ocak 2023 Enerji Verimliliği Haftası
2022'de ATAP neler yaptı?
10 Ocak 2023 2022'de ATAP neler yaptı?
Teknokent Firmalarına İş Başvurusu
31 Ekim 2022 Teknokent Firmalarına İş Başvurusu
Hakem Havuzu Hakkında
23 Haziran 2022 Hakem Havuzu Hakkında
TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 4. GÜN
22 Haziran 2022 TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 4. GÜN
TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 3. GÜN
21 Haziran 2022 TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 3. GÜN
TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 2. GÜN
20 Haziran 2022 TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 2. GÜN
EDICtive Design Call Başvuruları Başladı!
17 Haziran 2022 EDICtive Design Call Başvuruları Başladı!
TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI
17 Haziran 2022 TEKNOPARK İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI