KOSGEB Genel Destek Programı YenilendiKOSGEB genel destekler programı hem isim olarak hem de içerik olarak değişti

KOSGEB’in işletmelere verdiği, fuar katılımı , yurtdışı iş gezisi desteği , nitelikli eleman desteği gibi desteklerinin başlığı olan Genel Destek programı yenilenerek İşletme Geliştirme Destek Programı adını aldı.

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında işletmelere sunulan destek kalemleri 9’a düşürüldü.

KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında, işletmelerin çeşitli ihtiyaçları için 15 kalemde toplamda 470.000 TL hibe desteği sunarken bu miktar yapılan son mevzuat değişikliği ile toplamda 290.000 TL’ye düşürüldü. İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında desteklenmeye devam eden destekler kapsamında incelediğimizde ise Yurt içi fuar desteği 45.000 TL’den 50.000 TL’ye çıkarken diğer destekler ise genel olarak aynı kalmıştır.

Desteklerden yararlanma süresi işletme için 3 yıldan 2 yıla düşürüldü.

KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında işletmeler, çeşitli ihtiyaçları için bu destek programından tekrar tekrar faydalanabilirken ,yapılan mevzuat değişikliği ile artık bu destekten en fazla 2 defa yararlanabilir. 2. Defa yararlanması için ise bir önceki yıla ait net satış hasılatının en az %10 artması gibi mali kapasite ile ilgili şartı getirildi.Aşağıda Tabloda Destek oranlarını ve miktarlarını görebilirsiniz:

Detaylı bilgi için http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi